Nordic walking
A Nordic walking vagy ski walking (magyarul: skandináv gyaloglás, síjárás vagy botsport) egy olyan sportág, amelynek lényege, hogy egy pár speciális bot és különleges gyaloglótechnika segítségével hatékonyan, ugyanakkor kímélő módon fejleszthető az állóképesség, az izomerő, a mozgáskoordináció. Nélkülözhetetlen kellékei az ehhez kifejlesztett speciális botok.
Eredete
A Nordic walking Finnországból indult és már az 1930-as években elterjedt volt Észak-Európában, főként a sífutók körében, mint a leghatékonyabb nyári erőnléti edzést biztosító mozgásforma. Eredeti neve sauvakävely (ejtsd: "szauvakevëlü"), amely egy finn szó, jelentése „botos gyaloglás”.
A sportág mai formájában meglehetősen fiatal, hiszen csak az 1980-as évek közepén dolgozta ki a mai mozgásformájához nagyon hasonló mozgást az amerikai sportszakember, Tom Rulinka. A sportág akkor még nem lépett túl az USA néhány államának határain, de mára nagy népszerűségnek örvend a tengerentúlon, mi több Európában és más kontinenseken is egyre több hívet szerez magának egyszerűsége, de főleg hatékonysága miatt. A Nordic walking, korábban Nordic Pole Walking néven, 1997 tavaszán mutatkozott be hivatalosan önálló sportként.
A helyi Nordic Walking túraútvonalakhoz tippeket, itt talál.
12 ok amiért érdemes ezt a sportot űzni
A Nordic Walking növeli az állóképességet, kíméli az ízületeket, segít a vérnyomás és a vércukor karbantartásában, ugyanakkor oldja a stresszt és javítja a közérzetet. Az emberi test a két lábon járáshoz alakult ki, ezért minden egészségmegörző és egészséghelyreállító mozgás alapja a séta, vagy a tempós járás. De vegyük sorra a legfőbb pozitív hatásait ennek az északi járás technikának:
- Tehermentesíti az ízületeket
Kutatások bizonyítják, hogy a botok használatának köszönhetően az izületeket (boka, térd, csípő, gerincoszlop) érő ütés-terhelés 10,4 %-kal csökken a bot nélküli gyalogláshoz képest (forrás: 2001. január, dept. of Physical Therapy University of Wisconsin-LaCross USA). Míg a túrabotok esetében sík terepen szinte alig beszélhetünk tehermentesítésről, hiszen ott a botoknak inkább egyensúlymegtartó, támogató szerepe van, addig a Nordic Walking bot a lábakról átviszi a terhelés egy részét a felsőtestre. Ez azonban csak abban az esetben van így, ha a helyes technika alkalmazásával erőteljes talajfogás van a bottal.
- Javítja az állóképességet
A Nordic Walking egy 100%ban állóképesség-sport. A cél egy meghatározott táv teljesítése, vagy egy adott időintervallumon belül a lehető legnagyobb táv teljesítése. Ennek elérésében és/vagy javításában nagyszerű eszköz. Mivel intenzitástól függően kb. 20%-kal nő a pulzusszámunk a Nordic Walking közben, ez azt jelenti, hogy a testünk egy magasabb "fordulatszámon" működik. Ennek csak egyik eredménye, hogy a szívünk és a tüdőnk is erőteljesebb munkára van fogva, ezáltal a teljesítőképessége megnő.
- Erősíti az izmokat
A Nordic Walking a testünk több mint 660 izmának kb. 90%-át igénybe veszi. A helyes technika használatakor a test alsó felén túl, a kar, váll, nyak és a hát izmait is megmozgatja, ami a mai irodai ülős társadalmunk számára létfontosságú. Aki úgy véli, hogy nem kell komolyabb izommunka a ehhez a sporthoz, az meglepődik majd azon, hogy milyen erőteljes munkát jelent ez mozgásforma. Ez persze csak a helyes technika mellett igaz, mert ha a karmozgás fele, vagy akár még nagyobb része elmarad, akkor az izommunka nagy része is kiesik. Emellett természetesen dolgoznak a lábak és a fenék is, valamint hegymenetben a farizom is, ami egy jó adag lépcsőzéssel is felér. Ha kellőképpen intenzív a karmozgásunk, akkor az alsó és felső testünk ellentétesen mozdul el egymáshoz képest, ami így a derék és a hát alsó izmait dolgoztatja meg. A helyes testtartáshoz pedig a hasizmunkra és a hátizmainkra is szükségünk van.
- Fogyás és öregedésgátló
A túlsúly korunk egyik nagy problémája. A Nordic Walking olyan ideális pulzustartományban mozgatja meg a szervezetet, amire beindul egy nagyarányú zsírégetés, ezért ez a rendszeres mozgás a súlyproblémára is kíváló orvosság. A klasszikus gyalogláshoz képest az Nordic Walking 20-40%-kal több kalóriaégetést eredményez, intenzitástól függően, miközben a túlterhelt ízületeket is kíméli. Kevesen gondolnak bele, de azok a hatások, amik a túlsúlyt okozzák, nagyban gyorsítják az öregedést is, ezért ez a sport a legjobb öregedésgátló szer is a világon.
- Javítja a test oxigénellátását
Aki rendszeresen sportol, annak a szíve nagyobb lesz, így egységnyi idő alatt több vért tud a szervezeten keresztül pumpálni. Sportoláskor a tüdő kapacitása is nő, tehát több levegőt tud felvenni, és ezáltal több oxigén kerülhet a vérbe, vagyis az izomhasználat növekedésének köszönhetően nő az oxigénfelvétel. A Nordic Walking a vérben akár 25%-os oxigénkoncentráció növekedést is eredményezhet. Rendszeres sportolással tehát nagy mennyiségű oxigénhez juttatjuk a szervezetünket, ezáltal fizikailag és szellemileg is növelhetjük a teljesítőképességünket, sejtállományunk minőségét.
- Oldja az izomfeszültséget
Jó hír mindenkinek, aki nyakfájással, hátfájással küszködik, hogy a Nordic Walkingban a helyes bothasználattal pont a váll, a hát felső részének és a nyak izmainak ellazulásához segíti a sportolókat, így oldja a feszültségből eredő, és ezeken a helyeken jelentkező görcsöket. Mindez azért lehetséges, mert a munkára fogott izmokban a vérellátás javul, s ezáltal a salakanyagok távozni tudnak. A helyes Nordic Walking technika emellett javítja az ízületek mozgékonyságát, a rendszeres nyújtások pedig rugalmasabbá teszik az izmokat és az ízületeket, ami szintén a fájdalmak csökkenéséhez vezet. Akik fejfájásra vagy migrénre hajlamosak, azoknak nagyban csökkenti, de el is mulaszthatja a problémáját.
- Növeli a stressztűrő képességet
Egy hosszú és idegesítő nap után, ha az ember felmegy a hegyre, vagy kimegy a közeli parkba és nekiindul a botjaival, pár perc múlva már inkább a testére koncentrál, dolgoznak az izmok, a szervezet különböző jelzéseket küld az agynak. Ebben a stádiumban nincs helye a külvilágnak, az ember saját magára figyel. Aztán amikor eléri az "üzemi hőmérsékletet" ismét érzékeli a külvilágot. Tudományosan azt mondhatjuk, hogy a Somatotropin növekedési hormon fontos a zsírégetéshez, a pajzsmirigy hormonok segítikaz oxigénfelvételt, az Adrenalin emeli a pulzusszámot, a Noradrenalin pedig ennek ellenkezőjét teszi. Az Nordic Walking szabályozza ezeknek a hormonoknak a kibocsátását, és ezáltal segít a jobb stresszkezelésben. A futók csak runners’ high-nak nevezik a szinte eufórikus állapotot, amit az ember intenzív mozgás közben él meg. Ez a mozgás közben termelt és vérbe jutó hormonoknak köszönhető. Vigyázat könnyen függővé válhatunk! Az ember kicsit nem figyel oda, és már nem tud lemondani a heti 3-4-szeri edzésről!
- Aktiválja a vérkeringést
Mivel Nordic Walking közben az izmok döntő többsége dolgozik, magasabb pulzusszámmal üzemel a test, tehát a vérkeringés is magasabb fordulatszámon működik. A kevésbé intenzív Nordic Walking kb. 20%, az intenzívebb formája pedig akár 40%-kal is növelheti a pulzusszámot a sima gyalogláshoz képest, és ezzel természetesen gyorsítja a vérkeringést. Ez számos előny mellett növeli az oxigénelvevő képességet, gyorsítja az anyagcserét és a méregtelenítést. Emellett kiváló gyógymódja a szív és érrendszeri betegségeknek.
- Hajlékonyabbá teszi az ízületek
A rendszeres intenzív mozgás a botok jótékony tehercsökkentő hatásával már önmagában is ízületbaráttá teszi az Nordic Walkingot. A helyes karmozdulat nem könyökből, hanem vállból indul, így a nagyívű mozdulatok nemcsak az izmokat, hanem az ízületeket is jól megmozgatják. A széles karmozdulatokat automatikusan követik a nagyobb lépések és ezáltal a csípőízület is jobban, szélesebb körben dolgozik. Ezen felül minden edzés elengedhetetlen része a nyújtás, melyek nemcsak hajlékonyabbá teszik az ízületeket, hanem szélesítik azok terhelhetőségi spektrumát, csökkentik a sérülés veszélyét és mozgékonyabbá teszik azokat.
- Jót tesz az agynak
A növekvő oxigénfelvétel és a javuló vérkeringés, az agy működését és a gondolkodást is segíti. Ezen felül, ez a fajta a diagonális mozgás nagyban javítja a koordinációs képességet és az egyensúlyozó képességet is. A technikák egy része a diagonális, másik része pedig a párhuzamos mozgásokat alkalmazza és mindkét mozgásfolyamat igen fontos az agy számára. Eleinte nehéz a legtöbb embernek a kezeit és lábait párhuzamosan, illetve diagonálisan mozgatni, holott mindkét mozgásforma a mindennapi életünk részét képezi. Sok technikának és bemelegítő, rávezető gyakorlatnak kifejezetten az a célja, hogy a Nordic Walkinghoz szükséges egyensúlyérzéket és koordinációs képességet kialakítsa és fejlessze.
- Jó közérzete biztosít
Az Nordic Walking nagy sikerének egyik kulcsa valószínűleg az, hogy szabadban végzendő sport. Akik szeretnek kirándulni, vagy hegyet mászni, azoknak nem kell hosszan magyarázni a természetjárás örömét. Aki nem ismeri, annak érdemes kipróbálnia, aki pedig ismeri, annak érdemes tudatosan megélnie ezt. Mai világunkban a különböző érzékszerveink használata igencsak korlátozott. Ahogy más sportoknál is, vagy a kirándulások alkalmával, a szervezet a nagy izomcsoportok használatakor Endorphint termel, ami az edzés utáni kellemes érzést, nyugalmat és kiegyensúlyozottság állapotát adja.
- Csoportterápia, családi program
Ha csoportosan űzik ezt a sportot, az a teljesítményt is növeli, segít a rendszeresség megőrzésében, a gondolatok cseréjében és sokkal élvezetesebb, mint egyedül. Végre egy sport, amit férfi, nő, idős és gyerek egyarűnt űzhet. Általában nem a teljesítmény hajszolása a cél, hanem hogy tényleg együtt sportolhatunk, sőt Nordic Walking közben nagyon jókat lehet beszélgetni is. A csoportban végzett mozgás komoly motiváció, az emberek nagyobb kedvvel mennek, s kevésbé hajlamosak "lelógni", ha tudják, hogy valaki vagy akár többen is várják őket egy közös edzésre. Hajrá, Nordic Walkingra fel!